Doprava zdarma od 1 200 CZK!
Zákaznická podpora:+420 777 428 434info@herbonia.cz
Měna
CZK

Sloučeniny v konopí a jejich účinky

Konopí jako komplexní rostlina

Rostlina marihuany je působivá a z lékařského hlediska velmi cenná rostlina. Hlavním důvodem jsou kanabinoidy, které obsahuje. Kanabinoidy jsou skupinou chemických sloučenin, které ovlivňují kanabinoidní receptory v buňkách lidského a zvířecího těla, a tak dokážou ovlivňovat určité procesy (například homestázu). Z rostliny konopí je již izolovaných nejméně 113 kanabinoidů, které mají různé účinky. Podívejme se blíže na potenciál účinků nejslavnějších kanabinoidů.

Přehled kanabinoidů a jejich účinků:

CBD (kanabidiol) - slaví úspěch hlavně při podpoře léčby zánětů a zánetlivých oněmocnení nervového systému, ale nově se objevují zprávy, že by mohlo pomáhat i při léčbě úzkosti a dalších duševných poruch.

CBN (kanabinol) - je mírně psychoaktivní kanabinoid. V živé rostlině konopí je ho obvykle velmi malé množství. CBN působí při snižování bolestivosti a také bojuje proti volným radikálům v krvi.

CBG (kanabigerol) - je jednou z prvních látek, které vznikají v konpí a k dnešnímu dni je velmi známé hlavně díky svým antibakteriálním účinkům, které jsou obzvlášť silné v kombinaci s dalšími kanabinoidy. 

CBDA (kyselina kanabidiolová) - je chemický prekurzor pro CBD. Poslední výzkumy naznačují, že kombinace CBDA a CBD by mohla mít daleko silnější antibakteriální účinky než CBD samotné.

 

Účinky a působení kanabinoidů v lidském těle

Kanabinoidy v těle interagují a stimulují endokanabinoidní systém a navozují stav homeostáze (rovnováhy v těle). Kanabinoidy nalezené v rostlinách se nazývají fytokanabinoidy, které lze aplikovat formou konopných extraktů

Kvůli jejich příznivým účinkům se je v současné době snaží mnohé společnosti z konopí extrahovat. Odborníci ale upozorňují na takzvaný synergický efekt, podle nějž je léčba pomoci konopí účinnější v případě, že obsahuje více kanabinoidů, které vzájemně znásobují svůj účinek, namísto léčiv obsahujících pouze jednotlivě izolované kanabinoidy. K takovým přípravkům řadíme zejména Fullspectrum produkty CBD (obsahující celé spektrum kanabinoidů).

Na druhou stranu je také nutné zmínit že samotné tělo také produkuje vlastní kanabinoidy, nazývané endokanabinoidy, které jsou vytvářeny endokanabinoidním systémem. Tento vnitřní systém řídí hlavní tělesné funkce, od regulace spánkových cyklů až po imunitu.