Doprava zdarma od 1 200 CZK!
Zákaznická podpora:+420 777 428 434info@herbonia.cz
Měna
CZK

Hericium neboli Korálovec prospívá nervové soustavě

Korálovec ježatý aneb v angličtině známý jako Lion's mane, což v překladu znamená lví hříva, je houba pojmenovaná podle svého velkolepého vzhledu. Ve volné přírodě přitahuje pozornost nejen pro svůj vzhled, ale také pro své příznivé účinky v oblasti zdraví.

Korálovec roste na stromech a v asijských zemích se ve velkém využívá v kulinářství i jako výživový doplněk. Houba dokáže dorůst až do hmotnosti 4,5kg a v kuchyni je vynikající náhradou za kraba nebo humra. A právě díky tomu je zajímavou ingrediencí pro vegetariány a lidi, kteří mají alergii na jídla z měkkýšů.

Tato houba se v našich končinách bohužel sbírat nesmí, protože je zákonem chráněna. Koupit ji můžete ve formě kapslí nebo prášku, takže je její užívání dostupné a snadné.

Pokud se rozhodnete pro užívání doplňků ve formě kapslí, určitě netrefíte vedle. Korálovec se může pyšnit docela dobrou nutriční hodnotou, protože obsahuje vitamíny jako jsou thiamin, riboflavin a niacin. Je také dobrým zdrojem základních minerálů, jako je mangan, zinek a draslík.

Jaké jsou zdravotní účinky korálovce ježatého?

Výzkum ukázal, že korálovec obsahuje bioaktivní látky, které mají blahodárné účinky na organismus, zejména na mozek, srdce a střeva. Pojďme si tedy tyto účinky přesněji přiblížit.

Pomáhá zmírnit příznaky deprese a úzkosti

Výtažek z korálovce se ukázal prospěšný ve studii při léčbě úzkosti a deprese. Ženám s různými zdravotními obtížemi, včetně symptomů menopauzy a špatné kvality spánku, byly po dobu 4 týdnů podávány sušenky s výtažky z korálovce nebo placebo sušenky. Účastnice, kteří jedli extrakt, hlásili nižší úrovně podráždění a úzkosti než ve skupině s placebem.

Studie na zvířatech z roku 2015 a 2018 potvrdily zdravotní účinky korálovce. Zjistilo se, že výtažky z této houby mohou obsahovat i látky, které jsou užitečné při léčbě depresivních poruch.

Snižuje riziko srdečních chorob

Mezi hlavní rizikové faktory srdečně cévních chorob patří obezita. Obezita je definována jako zvýšený obsah tuku v těle (triglyceridů), který může nahromaděním způsobit vznik krevních sraženin.

Výzkumem se zjistilo, že extrakt z korálovce zlepšuje metabolismus tuků a snižuje hladinu triglyceridů. Také bylo zjištěno, že může pomáhat zabránit oxidaci cholesterolu v krevním oběhu. Oxidované molekuly cholesterolu mají tendenci se přichytávat na stěny tepen, což způsobuje jejich tvrdnutí a zvyšuje riziko srdečního infarktu a mrtvice. Proto je snížení oxidace prospěšné pro zdraví srdce.

Ochraňuje zažívací trakt

Výtažek z korálovce pomáhá zdravému trávení tím, že bojuje proti zánětu, což by mohlo být prospěšné pro lidi se zánětlivým onemocněním střev. Houba může také posílit imunitní funkce a podpořit růst dobrých bakterií ve střevě. Rovněž podporuje trávení, protože obsahuje vlákninu. Kromě toho působí i proti nežádoucím bakteriím, které oslabují přirozenou obranyschopnost žaludku.

Zásobuje tělo antioxidanty

Výzkum, který se zaměřil na zkoumání antioxidačních vlastností několika druhů hub zjistil, že korálovec vykazuje čtvrtou nejsilnější antioxidační aktivitu.

Chronický zánět a oxidační stres jsou považovány za základ mnoha moderních chorob, včetně srdečních chorob, rakoviny a autoimunitních poruch. Korálovec obsahuje silné protizánětlivé a antioxidační sloučeniny, může tedy účinně napomáhat předcházet takovým onemocněním.

Gotu kola - Pupečník asijský

Gotu Kola, označovaná jako „bylina dlouhověkosti“ u nás známá pod názvem Pupečník asijský se již v minulosti používala k hojení ran a ke zmírnění onemocnění při infekcích horních cest dýchacích či nachlazení.

Tato rostlina je stále oblíbená v tradiční čínské, indonéské a ajurvédské medicíně nejen jako lék, ale také jako ingredience v kulinářství. Ti, kteří ji užívají tvrdí, že rostlina má schopnost nastartovat mozkovou aktivitu, léčit kožní problémy a podporovat zdraví jater a ledvin. Z jejích léčivých schopností se dá ohromně vytěžit, jen je třeba si je opětovně připomenout. Pojďme si tedy některé popsat.

Detoxikační účinky Gotu koly

Novější výzkum prokázal pozitivní účinky gotu koly, které mohou pomoci zvýšit funkčnost ledvin a jater.

Pomáhá zlepšit krevní oběh a minimalizovat otoky

Výzkum z roku 2001 zjistil, že gotu kola může pomoci při problémech se zadržováním tekutin v těle a otoky kotníků, které se mohou vyskytnout po cestování letadlem.

Účastníky výzkumu byli lidé, kteří mají mírné až středně těžké onemocnění povrchových žil s křečovými žilami. Výzkumníci zjistili, že účastníci, kteří užívali doplněk, zaznamenali výrazně menší zadržování tekutin a otoky kotníků než ti, kteří jej neužívali.

Gotu kola se tedy jeví být velmi schopnou bylinou při léčbě křečových žil ale i hemoroidů, protože napomáhá stimulovat krevní oběh. Kromě toho posiluje pojivovou tkáň a zlepšuje elasticitu krevních cév. Pomáhá také produkovat kolagen, který potřebuje pokožka.

Účinkuje jako antidepresivum

Kvůli jejím četným neuroprotektivním výhodám, které pomáhá udržet paměť a poskytnout vyváženou kognitivní pohodu. Pozitivní vliv Gotu koly na funkci mozku z ní může učinit také účinné antidepresivum.

Pomoc při léčbě Alzheimerovy choroby

Tím, že bylina pomáhá zlepšit paměť a nervové funkce, mohla by se stát i účinným, podpůrným prostředkem při léčbě Alzheimerovy choroby.

 Bc. Mariana Absolon
 O autorovi

 
Zdroje: PubMed, Google Scholar