Doprava zdarma od 1 200 CZK!
Zákaznická podpora:+420 777 428 434info@herbonia.cz
Měna
CZK

CBD a epilepsie

Epilepsie (lidově nazývaná padoucnice) patří mezi jednu z nejstarších chorob na světě, která má písemné záznamy již z roku 4 000 před n. L. Strach, nepochopení, diskriminace a sociální stigma obklopují epilepsii po celá staletí. Tato stigma pokračuje v mnoha zemích i dnes a má vliv na kvalitu života lidí s tímto onemocněním.

Z čeho nebo jak vzniká epilepsie?

Původ vzniku tohoto onemocnění není stále znám až 50% případů na celém světě. Příčiny epilepsie jsou rozděleny do následujících kategorií: strukturální, genetické, infekční, metabolické, imunitní a neznámé.

Epilepsie se může vyvinout u kohokoli a v jakémkoliv věku. Trpí jí zhruba 60 milionů lidí na světě. Může vzniknout poškozením nebo chemickou nerovnováhou v mozku. Tato poškození mozku mohou nastat následkem úrazu, infekce nebo vrozenými abnormalitami. Chemickou nerovnováhu zas může vyvolat alkohol, drogy, hypoglykémie nebo vážné poruchy funkce ledvin či jater. Přestože je známých mnoho příčin u 50% pacientů se nenajde žádná.

Epileptické záchvaty vznikají kvůli dočasné poruše nervových buněk v mozku. Jsou relativně krátké a vyvolávají náhlé změny vědomí, myšlení a paměti. Mozek je složitý elektrochemický stroj. Neurony - nervové buňky na základě chemických dějů vytvářejí a posílají dále elektrické impulzy. Pokud se však ve stejném čase aktivuje příliš mnoho neuronů následně to vyvolá záchvat, něco jako "bouři v mozku". Během této bouře nemohou postižené části mozku vykonávat svou běžnou činnost a takto postižený člověk se začne třást, vydávat neobvyklé pohyby, má nepřítomný pohled, je v křeči a může se také pomočit. Záchvat může trvat pár sekund nebo i minut.

Podle čeho se dají rozpoznat příznaky vzniku epilepsie?

Vědět, zda má člověk záchvat, a diagnostikovat typ syndromu záchvatu nebo epilepsie může být obtížné. Existuje mnoho dalších poruch, které mohou způsobit změny v chování a je možné si je snadno zmýlit s epilepsií. Léčba záchvatů závisí od stanovení přesné diagnózy, a vědomí toho o jaký druh epilepsie jde, proto je toto rozpoznání prvním důležitým krokem. To, co se stane během záchvatu, je jednou z nejdůležitějších informací.

Charakteristiky záchvatů se liší a závisí na tom, kde v mozku porucha začne nejdříve a jak daleko se rozšíří.

Vyskytují se dočasné příznaky, jako je:

  • ztráta pozornosti nebo vědomí
  • poruchy pohybu, vnímání (včetně zraku, sluchu a chuti)
  • poruchy nálady nebo jiných kognitivních funkcí.

Lidé s epilepsií mívají více fyzických problémů (jako jsou zlomeniny a podlitiny po úrazech souvisejících se záchvaty), jakož i vyšší míru psychických stavů včetně úzkosti a deprese.

Epilepsie se obvykle diagnostikuje poté, co osoba překonala nejméně dva záchvaty, které nezpůsobil nějaký známý zdravotní stav, jako například vysazení alkoholu nebo extrémní nízká hladina cukru v krvi.

Jak probíhá epileptický záchvat?

Při epilepsii mají elektrické rytmy mozku tendenci k nerovnováze, což vede k opakovaným záchvatům. U pacientů se záchvaty je normální elektrický vzorec narušen náhlými a synchronizovanými výbuchy elektrické energie, které mohou krátce ovlivnit jejich vědomí, pohyby nebo pocity.

Jak se léčí epilepsie?

Po diagnostikování epilepsie existuje několik způsobů léčby. Léky, speciální strava, implantát, který působí na nervy nebo mozek, až po chirurgický zákrok, který pomůže cítit se lépe.

Konopí jako přírodní způsob léčby epilepsie

Konopí je odrůda rostliny Cannabis Sativa. Kanabinodidy extrahované z rostlin konopí včetně CBD byly donedávna klasifikovány jako marihuana a nebyly akceptovány pro medicínské využití. Federální zákon přijat v prosinci 2018 však konopí a CBD odvozené z rostliny vyňal ze seznamu drog. Návrh zákona pozměnil definici konopí tak, aby zahrnoval všechny rostliny nebo produkty pocházející z ní, které obsahují méně než 0,3% prsychotropní složky v sušině a klasifikuje je jako výrobky osvobozené od omezení týkajících se regulovaných látek.

Používání konopí k léčbě epilepsie a jiných neurologických stavů se studuje už několik let. Prvním oficiálně schváleným lékem k léčbě záchvatů u druzích epilepsie jako jsou Lennox-Gastautův syndrom a Dravetův syndrom se stal Epidiolex.

Epidiolex je lék na bázi konopí a výzkumy prokázaly, že dokáže snižovat záchvaty vyvolané epilepsií. Jedinou nevýhodou tohoto léku je jeho cena. Jak se však říká "kde je vůle, tam je cesta" a s legalizací medicínské marihuany se tak lidem nabízí možnost vyzkoušet její léčivé účinky na vlastní kůži. V současnosti máme na trhu několik kvalitních, ověřených CBD produktů. Pro lidi s epilepsií tak svítá nová naděje, že se jim uleví od jejich nepříjemných stavů a ​​začnou žít klidnějším životem.

 MUDr. Daniela Ogurčáková
 Odborný garant

 

Zdroj: https://www.cureepilepsy.org/seizing-life/cbd-and-epilepsy-a-promising-treatment/

Zdroj: https://www.epilepsy.com/learn/treating-seizures-and-epilepsy/other-treatment-approaches/medical-marijuana-and-epilepsy

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/cannabis-oil-for-seizures#seizures-and-epilepsy

Zdroj: https://medicann.sk/novy-liek-na-baze-konope-je-sice-legalny-ale-rocna-liecba-stoji-32-000-usd/